Na svém včerejším jednání se pražští radní věnovali problematice kamerového systému ve městě. Shodli se na tom, že město potřebuje novou koncepci rozvoje městského kamerového systému. Ta bude vypracována na deset let a umožní zadávat výběrová řízení na dílčí zakázky v rámci koncepce. Na vytvoření nové koncepce počítají radní s částkou 500 000 korun.
Vedení města plánuje vytvořit novou koncepci na kamerový systém v Praze do konce března 2014. Poté ji projednají a schválí zastupitelé. Částka půl milionu, s kterou na její vytvoření počítají, může být ve výsledku i nižší, protože její přesná výše bude známa až po skončení výběrového řízení. Z něj vzejde firma, která koncepci pro Prahu vypracuje.
Proč nová koncepce?
Dosavadní poskytovatel kamerového systému na něj vlastní tzv. užitný vzor. Zjednodušeně lze říci, že má na systém autorská práva. Pokud by město nevytvořilo novou koncepci kamerového systému v Praze, muselo by všechny zakázky bez výjimky zadávat stále jen tomuto dodavateli a to bez výběrového řízení. Radní se shodli ale na tom, že chtějí mít možnost vypisovat výběrová řízení, protože je možné, že se jejich prostřednictvím podaří ušetřit městské peníze.
Nová koncepce na 10 let
Plánovaná nová koncepce bude určovat, jakým způsobem se pražský kamerový systém bude v následujících deseti letech vyvíjet. Měla by zahrnovat modernizaci infrastruktury, rozvoj klientských pracovišť i uživatelů a rovněž má stanovit standardy pro zapojení ostatních kamerových systémů do městského kamerového systému. Pražští radní se shodli na tom, že nová koncepce by měla být připravena do konce března 2014. Po jejím schválení by bylo vypsáno výběrové řízení, které by mělo proběhnout do konce roku 2014.
Plány do budoucna
Nová koncepce kamerového systému v Praze by měla zahrnout i intenzívní modernizaci kamerového systému a jeho rozšíření. Radní požadují, aby do plánu bylo zapracováno rozšíření počtu kamer o několik desítek. Další novinkou by mělo být zavedení detektorů hluku. Ty by odhalily překračování hlukových limitů a městští strážníci by tak mohli efektivněji zasáhnout v problematických místech. Nový systém by měl počítat i se zavedením bezpečnostního softwaru, který bude schopen rozpoznat močící postavu, pouliční bitku nebo sprejera. To všechno by mělo výrazně přispět ke zlepšení bezpečnosti v pražských ulicích a ke zlepšení komfortu života v Praze vůbec.
Jaký je současný stav?
Pražské ulice aktuálně střeží okolo 2 000 kamer. 792 z nich vlastní Praha, 897 dopravní podnik a 229 patří Technické správě komunikací. Další kamery patří některým pražským městským částem, které je na své náklady zakoupily, provozují je a mají je začleněny do městského systému.
„Velký bratr“ v ulicích Prahy?
Modernizace a plány na rozšíření kamerového systému v Praze se ale nesetkávají jen s pozitivními ohlasy. Pražští radní se budou muset vyrovnat i s opačnými názory a s kritikou toho kroku.
Jedním z kritizujících je občanské sdružení Iuridicum Remedium. Začátkem listopadu iniciovali jeho členové petici, která se staví proti rozšíření kamerového systému v centru Prahy. Výkonný ředitel sdružení Jan Vobořil shrnul argumenty sdružení takto: „Celý koncept kamerového systému směřuje k zavádění automatizace na úkor strážníků v ulicích.“ Vobořil charakterizuje nové kamery v centru města jako další oči Velkého bratra“.
Lze určitě souhlasit s tím, že kamery v ulicích nenahradí strážníky. Přítomnost mužů zákona, ať už v uniformě městské či státní, je jednoznačně důležitým momentem v bezpečnosti města. Je ale otázkou, proč si v dnešní době moderní techniky nepomoci i prostředky, které máme k dispozici, např. již zmiňovanými kamerami. Každopádně lze ještě očekávat, že kolem rozšiřování kamerového systému v Praze se ještě bude diskutovat. Výsledkem diskuze by měly být bezpečnější a přívětivější pražské ulice. A to jde především!
Foto: Wikipedie, Hustvedt
pchj
|